ما می توانیم با ساخت ماشین های روز دنیا جلوی از بین رفتن تالاب ها را بگیریم

رییس کمیسیون کشاورزی مجلس: خشکسالی حیات تالابها را تهدید می کند

اراک - ایرنا - رییس کمیسیون کشاورزی ، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: تالاب ها بخش مهمی از زیست بوم کشور هستند که دخالت های انسانی و ادامه روند خشکسالی حیات آنها را تهدید می کند.

«عباس رجایی» روز دوشنبه به مناسبت روز جهانی تالاب (13 بهمن ماه) در گفت و گو با ایرنا افزود: 34 تالاب در کشور نقش تعادل بخشی به اکوسیستم را برعهده دارند که بر اساس برآوردهای انجام شده 70 درصدآن ها آسیب دیده و در معرض نابودی هستند.

وی بیان کرد: خشکسالی های دهه اخیر منابع آبی کشور را به سمت بحران پیش برده و کم توجهی به تخصیص حق آبه مناسب برای تالاب ها، تعمیق زخم های زیست محیطی تالاب ها را در پی داشته است.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: غفلت از مدیریت موثر تالاب ها علاوه بر پیامدهای غیرقابل جبران بر تنوع زیستی، با خود معضلات اجتماعی نظیر تشدید آلودگی هوا، تهدید سلامت مردم و نقصان در معیشت و زندگی ساکنان حاشیه تالاب ها را همراه دارد.

رجایی عنوان کرد: در دهه اخیر روند رو به رشد ایجاد چشمه های طوفانی شن و نمک بر اثر خشک شدن منابع آبی و از بین رفتن پوشش گیاهی نواحی تالابی به چالشی جدی تبدیل شده و متاسفانه با وجود موج قوی تبلیغات کلامی، اقدامات نجات دهنده تالاب ها کمتر به ثمر نشسته است.

وی گفت: تالاب ارومیه چون بیمار درحال مرگ برای حفظ آخرین داشته های زیست محیطی خود دست و پا می زند اما با وجود مصوبات قوی و مجاری اجرایی موثر، هنوز علایم بهبودی درآن مشاهده نمی شود.

رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: سایر منابع تالابی کشور نیز با دامنه آسیب وسیع مواجه هستند و اگر با جدیت و نظارت برنامه های اصلاحی برای آن ها انجام نشود نابودیشان حتمی است. 

رجایی اظهار کرد: توسعه پایدار به معنای تولید در خدمت سلامت زیستی است و هر آنچه که سرمایه های طبیعی به ویژه تالاب ها را به بهانه ثروت اندورزی و فعالیت های تولیدی تهدید کند، محکوم به شکست است.

وی بیان کرد: سند راهبری برون رفت از چالش های تالابها با همکاری مرکز پژوهش ها و راهبری کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس برای تبدیل شدن به قانون تدوین شده است.

رجایی گفت:شرایط فعلی تالاب های کشور به گونه ای است که از دست دادن کوچکترین فرصت اصلاحی و حمایتی ، سرفصل زنجیره های کلان معضلات زیستی خواهد بود و این مساله لزوم اقدامات سریع در این بخش را دوچندان کرده است.

وی در خصوص تالاب کویری میقان اراک نیز گفت: این تالاب یکی از زیستگاه های مهم پرندگان مهاجر است که در جوار کلانشهر اراک قرار گرفته و عوارض ناشی از لطمه های زیستی سال های اخیر آن خود را در تشدید آلودگی هوای اراک نشان می دهد.

رجایی اظهار کرد: ساخت جاده در قلب تالاب میقان و قطع ارتباط اکولوژیکی آن ، برهم خوردگی رژیم آبی و کم بودن حق آبه تالاب از موضوعاتی است که به شدت آن را آسیب پذیر کرده است.

وی عنوان کرد: با وجود شفافیت آسیب هایی که معدن سولفات سدیم به اقلیم و سلامت تالاب میقان وارد کرده متاسفانه هنوز تصمیم قاطعی از سوی مسوولان برای محدو کردن دامنه آسیب و ترمیم جراحات وارده انجام نشدهاست.

رجایی افزود: چندی پیش در کارگروه کاهش آلودگی هوای اراک مصوبه ای مبنی بر تحقیقات جامع شناخت و مهار آسیب های تالاب مطرح شد اما هنوز اقدام موثری در این خصوص نشده است.

وی خواستار جدیت بخش های متولی در اجرای برنامه های مدیریت زیست بوم تالاب و جلب مشارکت ساکنان حاشیه تالاب میقان اراک در حراست از این سرمایه مهم طبیعی شد. 

روز جهانی تالاب ها هر ساله در دوم فوریه برگزار می شود و کنوانسیون رامسر با هدف حفاظت از تالاب های جهان به امضا رسیده است.

روز جهانی تالاب ها برای اولین بار در سال 1997 جشن گرفته شد و اکنون نیز بعد از گذشت سال ها در دنیا از جمله ایران در این روز برنامه هایی در راستای حفاظت از تالاب ها برگزار می شود.ک/3

 

/ 0 نظر / 15 بازدید